Z wizytą u króla bawełny – klasy maturalne w Pałacu Izraela Poznańskiego.

Uczniowie klas piątych w ramach zajęć z języka polskiego i geografii zwiedzali dzisiaj Pałac Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, w którym siedzibę ma Muzeum Miasta Łodzi. Wędrowali śladami króla bawełny i jego rodziny. Mieli okazję wkroczyć na salony przepiękną klatką schodową, odpocząć w sali lustrzanej i delektować się posiłkami, oczywiście w wyobraźni, w jadalni oficjalnej i tej zupełnie prywatnej.

Był również akcent budowlany. Cegły produkowane w prywatnej cegielni Poznańskiego na Brusie, z inskrypcją IKP w rozmiarze niezgodnym z normą. Piątoklasiści zwiedzali także dwie wystawy tematyczne „Łódź w Europie, Europa w Łodzi” oraz „Na wspólnym podwórku”, gdzie mogli m.in. przespacerować się ulicami Łodzi (odtworzonych fragmentach ulicznych nawierzchni) od 1820 do 2020 roku.

Lekcję muzealną zakończyli w pałacowym ogrodzie w cieniu fontanny, podziwiając detale architektoniczne symbolizujące przemysł. Przewodnikiem po pałacowych wnętrzach była niezastąpiona Pani Profesor Agnieszka Ruta.

-A. Ruta, M. Maj