Praktyki zawodowe w Hiszpanii

W dniach 5.05.-2.06.2018 r. grupa 20 uczniów naszej szkoły wyjechała
wraz z opiekunami na praktyki zawodowe do Granady w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+. Na wyjazd zakwalifikowali się zarówno uczniowie klas technikum, jak i zasadniczej szkoły zawodowej, którzy pozytywnie przeszli rekrutację. Opiekunkami grupy pierwszej były: pani Ewa Botwicz-Chrząszcz i pani Anna Górska.

Uczestnicy projektu odbywali staż w firmach zaproponowanych przez partnera hiszpańskiego, zgodnych z profilami kształcenia. Stworzył się w ten sposób naturalny podział na budowlańców, technologów drewna, techników urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, techników ochrony środowiska oraz na monterów sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych.

Celem praktyk było doskonalenie umiejętności praktycznych i kompetencji zawodowych, językowych i społecznych, dlatego też każdy uczestnik wyjazdu zdobywał wiedzę i doświadczenia w firmie, próbował odnaleźć się na hiszpańskim rynku pracy, uczył się języka hiszpańskiego, a w wolnym czasie poznawał kulturę, tradycje oraz zwyczaje mieszkańców Hiszpanii. Większość stażystów zapisała się także z własnej inicjatywy na kurs salsy i bachaty.

Weekendy uczniowie mieli wypełnione wycieczkami. Zwiedzili Alhambrę, Sevillę,
a nawet pojechali nad morze. Po zajęciach natomiast zwiedzali Granadę i okolice.

Po upływie czterech tygodni stażyści zostali ocenieni za wykonaną pracę i otrzymali certyfikaty potwierdzające nabycie nowych umiejętności.

Grupa wróciła z Granady zadowolona, zintegrowana i bogatsza o nowe doświadczenia. Czas spędzony w Hiszpanii uczniowie uznają za „strzał w dziesiątkę” i nie mogą doczekać się realizacji następnych projektów.