Notatka – Weimar


W dniach 17.07.2017 – 12.08.2017 20 uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 15 w Łodzi, w ramach projektu europejskiego POWER VET, odbyło czterotygodniowy staż w zielonym sercu niemieckiej Turyngii – Weimarze.
Podczas praktyk wszystkim uczestnikom przydzielono do wykonania zadania w zakresie robót murarskich, stolarskich (łączenia drewniane), glazurniczych, brukarskich montażu suchej zabudowy, montażu szalunków drewnianych i systemowych. Nasi uczniowie nie tylko zapoznali się z niemieckim systemem kształcenia, ale kontakt z niemieckimi instruktorami pozwolił im na poznanie nowych metod pracy, które czynią ją bardziej efektywną i rzetelną. Podczas wykonywania poszczególnych prac stażyści zobowiązani byli do doskonalenia umiejętności czytania dokumentacji technicznej, a także do zapoznania się z właściwym użytkowaniem narzędzi oraz sprzętu budowlanego. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym doświadczeniem zdobytym podczas praktyk było nabycie umiejętności organizacji czasu i miejsca pracy w taki sposób, by jej efekty osiągały najwyższą jakość.
Codzienne obowiązki praktykantów spowodowały rozwinięcie kompetencji językowych oraz nauczyły samodyscypliny i efektywnej pracy grupowej.
Nabycie nowych umiejętności zostało udokumentowane odpowiednimi certyfikatami przygotowanymi przez instytucję przyjmującą, czyli Centrum Kształcenia i Doskonalenia Zawodowego w Weimarze.
W czasie wolnym od pracy nasza młodzież miała okazję poznać nowe osoby i ich sposób postrzegania rzeczywistości, ciekawą historię Turyngii, zobaczyć wiele wspaniałych miejsc i uroczych miast, takich jak: Jena, Erfurt, Eisenach, podziwiać przepiękny krajobraz zielonego regionu Niemiec, ujrzeć mnóstwo zadziwiających zabytków oraz posmakować tradycyjnych potraw kuchni niemieckiej.
Stażyści powrócili do Polski nie tylko bogatsi w nowe doświadczenia i umiejętności, ale także pełni wrażeń i zapału do pracy w nowym roku szkolnym, już oczekują na kolejne zagraniczne praktyki.