Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

W dniach 21-22 października br. klasa 3bgT udała się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie pod opieką wychowawczyni Joanny Iskierki-Sabanty oraz pani Moniki Maj.

Celami wycieczki były: integracja zespołu klasowego po długim okresie zdalnej edukacji, poznawanie walorów środowiska przyrodniczego Gór Świętokrzyskich oraz średniowiecznych zabytków i ich historii.

Pierwszego dnia zobaczyliśmy Źródełko Św. Franciszka słynące z wody leczniczej i wody cudów,kościół i klasztor pw. Świętej Katarzyny bernardynek klauzurowych, a także zdobyliśmy najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich – Łysicę. Ponadto zwiedziliśmy najstarsze polskie sanktuarium – Święty Krzyż, a dokładniej kościół Św. Trójcy, kaplicę Krzyża Świętego oraz krypty, w których spoczywa Jeremi Wiśniowiecki.

Drugi dzień był równie ciekawy, gdyż pojechaliśmy do Kielc! Mieliśmy okazję zwiedzić rezerwat przyrody Kadzielnia. Z malowniczej Skałki Geologów dominującej nad miastem roztaczały się wspaniałe widoki na Góry Świętokrzyskie. Podczas spaceru po Kielcach zobaczyliśmy jedyny w Polsce pomnik dzika, Park Staszica (najstarszy park miejski w Polsce), Aleję Gwiazd, deptak oraz Rynek z 18 kamienicami i Magistratem.

Duże wrażenie zrobił na wszystkich zamek w Chęcinach – średniowieczna, monumentalna, górująca nad okolicą warownia. Większość z nas miała również okazję pierwszy raz w życiu zobaczyć najstarszy dąb w Polsce, którego wiek szacowany jest na ok. 1000 lat – Dąb Bartek.

Wycieczka spełniła nasze oczekiwania. Klasa odpoczęła, wydaje się bardziej zgrana i już snuje plany na podobne wyjazdy w przyszłości.