Porady pedagoga szkolnego na weekend.

Szanowni Państwo,
poniżej zamieszczony tekst skierowałam do naszych uczniów, ale być może przedstawione w nim propozycje będą również dla Was inspiracją na nadchodzący weekend.
Pozdrawiam, Małgorzata Śmietańska.

Drodzy Uczniowie,

obecna sytuacja często zostawia nas z poczuciem braku wpływu na własne życie. Zmianom i ograniczeniu uległy nie tylko możliwości wyjścia z domu, lecz również sposoby kontaktu z bliskimi i znajomymi czy wachlarz możliwości, dzięki którym możemy realizować własne pomysły i pasje. Do czasu całkowitego wyciszenia pandemii wirusa COVID-19 warto nieco inaczej spojrzeć na własne umiejętności i znaleźć dla nich nowe zastosowanie. W tym celu może Wam pomóc poniższe ćwiczenie.

Połóżcie przed sobą kartkę i podzielcie ją na dwie połowy. Pierwszą opatrzcie tytułem moje umiejętności i mocne strony a drugą zastosowanie. Pomyślcie nad tym, jak możecie wykorzystać swoje talenty z domowego zacisza. Często mówiono Ci, że jesteś dobrym słuchaczem? To świetnie, zadzwoń zatem do kolegi czy koleżanki i zapytaj co u nich. A czy Tobie jakiś przedmiot to Twój konik? Zatem nadszedł czas, by pomóc komuś w jego opanowaniu – za pośrednictwem różnych grup bądź stron możesz pomóc w nauce innym osobom. Ty zaś możesz podzielić się z innymi filmami i książkami wartymi polecenia. Wiem, że czytasz i oglądasz sporo i Twoje rekomendacje mogą umilić innym czas spędzony w fizycznej izolacji od świata zewnętrznego. Sposobów na wykorzystanie swoich mocnych stron jest mnóstwo i od Was tylko zależy to, jak je wykorzystacie, by żyło się lepiej Wam i innym. A jeśli ciężko Wam wskazać swoje atuty, to poproście o pomoc bliskich bądź znajomych, by wskazali Wam cechy, które w Was cenią. Przy okazji możecie też odwdzięczyć się tym samym.

Przez wirusa nie wiecie kiedy dane Wam będzie ponownie spotkać się w większym gronie, ale nic nie stoi na przeszkodzie wideo konferencji, zorganizowanej za pomocą którejś z popularnych aplikacji (Discord, Skype, Messenger, Teams). Takie spotkania będą cenne i ważne nie tylko dla Was, ale także dla innych.

Pozdrawiam i życzę udanego weekendu,
Małgorzata Śmietańska, pedagog