Trening uważności (mindfulness)

Szanowni Państwo,
w poniższym tekście, który przesłałam naszym uczniom, zamieściłam ćwiczenia trenujace uważność. Zachęcam Państwa do skorzystania z przedstawionych ćwiczeń. Stosowane systematycznie, pomogą nam na co dzień łatwiej osiągnąć spokój, lepiej poradzić sobie z emocjami, mieć więcej cierpliwości i radości, a to przełoży się na wszystkie dziedziny naszego życia.
Pozdrawiam, Małgorzata Śmietańska.

Drodzy Uczniowie,

w okresie matur i zarazem przededniu egzaminów zawodowych mierzycie się z większymi niż zazwyczaj pokładami stresu. Ważne jest więc, aby wesprzeć siebie treningiem pozwalającym na obniżenie lęku i napięcia. Treningiem prostym do wykonania w domowym zaciszu, na szkolnym korytarzu czy nawet podczas przemieszczania się przy pomocy komunikacji miejskiej. Mowa tutaj o treningu uważności (mindfulness), z którego skorzystać mogą także pozostali uczniowie, bowiem istotne jest byście na kolejny poziom ścieżki edukacyjnej wspięli się mając w bagażu doświadczeń lepszą znajomość samych siebie.

Ale zacznijmy od wyjaśnienia czym jest uważność (mindfulness). Najprościej ujmując jest to skupienie pełnej uwagi na tym, co dzieje się tu i teraz. Skupienie pozbawione osądów i polegające wyłącznie na obserwacji. Celem tego treningu jest rozwijanie własnej uważności, ulepszanie kontaktu z samym sobą oraz uświadamianie sobie własnych emocji i zwiększanie naszych możliwości w radzeniu sobie z nimi.

Trening uważności może być pomocny w niwelowaniu lęku, co zwłaszcza w obecnej sytuacji jest czymś przydatnym. Trenować swoją świadomość otoczenia można na kilka sposobów. Poniżej zaprezentuję Wam jeden z nich. Czas trwania tego ćwiczenia to ok 20 minut.

Połóżcie przed sobą jakiś owoc lub warzywo np. jabłko i spróbujcie postawić się w sytuacji osoby, która widziałaby je po raz pierwszy. Zwróćcie uwagę na jego kształt, kolor, rozmiar. Następnie weźcie owoc w dłonie, zamknijcie oczy i oddajcie władzę zmysłom innym niż wzrok – dotknijcie jabłko, poczujcie jego fakturę, powąchajcie je i spróbujcie uruchomić łańcuch skojarzeń – co przypomina Wam zapach tego jabłka. Otwórzcie oczy i włóżcie do ust odkrojony kawałek owocu (lub cały, jeśli do ćwiczenia wykorzystaliście coś mniejszego, np. pomidor koktajlowy). Gryząc powoli poczujcie jego smak.

To nie jedyna czynność, jaką możecie wykonywać uważnie. W pełni świadomie można także oddychać (skupiając się na jego długości czy dźwięku wydawanym przez wdychane i wydychane powietrze), sprzątać czy analizować otaczającą Was rzeczywistość (np. poprzez obserwację i wsłuchiwanie się w tykanie zegara bądź dźwięki tworzone przez ruch uliczny). Regularnie powtarzany trening uważności będzie pomocny chociażby w:

– zachowywaniu bezstronności wobec własnych pomysłów, zwłaszcza tych dalekich od nazwania ich rozsądnymi;

– lepszym opisywaniu swoich stanów emocjonalnych i lepszym ich zrozumieniu;

– możliwości zniwelowania nieprzyjemnych uczuć – obserwuję je, a nie zatracam się w nich.

Pozdrawiam,

Małgorzata Śmietańska, pedagog