100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół Budowlano – Technicznych w Łodzi

„Byście wyrośli na wolnych ludzi” to temat uroczystej akademii, która odbyła się w naszej szkole 9 listopada 2018 r. z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Montaż słowno – muzyczny, który przygotowali uczniowie klas technikum był  lekcją historii, która przecież jest tak obfita w ważne wydarzenia dla Polaków. Po odśpiewaniu czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego oraz Roty wprowadzono zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Uczniowie cytowali fragmenty przemówień Marszałka Józefa Piłsudskiego, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość, a także odśpiewali pieśni patriotyczne, m. in. „My, Pierwsza Brygada”, „Hej, Hej Ułani”, „Wojenko”.
Współczesny patriotyzm przybiera wiele form. Swoją miłość do Ojczyzny można wyrażać na przykład przez piosenki hip-hopowe. Takie właśnie utwory przygotowali nasi uzdolnieni uczniowie. Występ został przyjęty z wielkim entuzjazmem przez publiczność.
Udział w uroczystości był potwierdzeniem wielkiego szacunku i wdzięczności wobec Polaków, którzy w walce poświęcili to, co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo.